Duality

Autor: Tomáš Balaj | 7.12.2013 o 17:21 | (upravené 7.12.2013 o 17:43) Karma článku: 9,70 | Prečítané:  415x

Niaky čas svojho života som strávil v zahraničí. Ako robotník som pracoval v Holandsku a vo Švédsku. Sú to jedny z najrozvinutejších krajín na svete a s patria ku krajinám, kde sú ľudia najspokojnejší a najšťastnejší. Často sa pýtam, prečo to tak nie je aj u nás. Po revolúcii v 1989 sme mohli okopírovať, všetko to najlepšie z celej Európy. Ale nestalo sa tak.

Myslím tým fungovanie štátu, celého sociálneho systému atď. Lebo veľa vecí už bolo overených a vyskúšaných, ale my sme si museli budovať vlastný systém, ktorý už takmer štvrťstoročie vylepšujeme, ale stále sa vytvára hlbšia priepasť medzi chudobnými a bohatými. Akurát sa na tejto metamorfóze systému pár ľudí riadne nabalilo. Ja tomu rozumiem, že vtedy bola iná doba, ale predsa.

Prečo to tak je, že tieto krajiny sú niekde inde ako my?  Prečo stále potrebujeme niakych vodcov, ktorí nás zachránia a darujú nám vytúžené istoty. Ktoré stále akosi neprichádzajú. Prečo má táto krajina stále problém s korupciou, justíciou, kvalitou podnikateľského prostredia atď? Že by preto, lebo to niekomu vyhovuje?

Ja si myslím, že veľa vecí sa musí zmeniť hlavne v nás samých, v našich hlavách a srdciach. Myslím si, že každý jeden z nás je zodpovedný za túto krajinu. Za to, ako sa k sebe navzájom správame. Za to, či sme ochotní akceptovať tento stav.

Napríklad v Holandsku robotník tiež ráta takmer každé euro, keď nakupuje. Tiež si nedovolia luxusné dovolenky a tiež nenosia luxusné oblečenie. Stačí im aj staré a hrdzavé auto, ale sú šťastnejší. Tam akosi necítiť ten šialený tlak vyvíjaný na ľudí.

Možno sa mýlim a v tejto krajine je všetko v poriadku, len ja na to pozerám z nesprávneho uhla pohľadu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Keď sa raz prezident príde spýtať, čo by mali robiť

Spýtala som sa, čo by chcel a on povedal, aby neboli bezdomovci. Prihlásil sa ku Kollárovi do strany, lebo si myslel, že tam sa to podarí.

KOMENTÁRE

Ficov Smer je v opozícii. Únia má novú vládnu koalíciu

V europarlamente sa rozpadla veľká koalícia ľudovcov a socialistov.

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.


Už ste čítali?